Turkcell Arken ile gücüne güç katıyor... Geri

TURKCELL,  ARKEN   ile gücüne güç katıyor...

Türkiye’de kurulmuş; yerleşik, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi olan Turkcell, yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ile geniş bir coğrafyada iletişim faaliyetlerini sürdürmektedir. Eylül 2017 itibarıyla, 2G şebekesi ile Türkiye nüfusunun yaklaşık %99,59’unu, 3G şebekesi ile de %96,98’ini kapsayan Turkcell, abonelerine istedikleri zaman ve her türlü durumda tüm hizmetlerine erişimlerini sağlamayı misyon edinmiştir. Doğal afet ve olası kesintiler gibi durumlarda, hizmet erişiminin kesilmemesi için Arken Jeneratör ile iş birliği yapan Turkcell’in Arken Jeneratör kalitesine ve uzun yıllardır süregelen güvene dayalı iş birliğine istinaden, data servislerinde olduğu gibi yeni kurulan baz istasyonlarında da hizmet tercihi Arken Jeneratör olmuştur.
Özel projelerde tercih edilir konumda olan Arken Jeneratör, proje gerekliliklerine göre, uygun alt yapıyı kurgulamış, yüksek sistem güvenirliliğini göz önünde bulundurarak, uygulamış olduğu yedekli güç sistemleri, ihtiyaç duyulan teknolojik ekipmanları ve birebir müşteri hizmeti ile projede çözüm ortağı olmuştur.

PROJE YERİ:

Turkcell Mahmutbey NDC lokasyonu

JENERATÖR MODELİ:

2 adet ARK B 1400/O Modeli, Moteurs Baudouin/ 12M33G1400/5E2
Linz Electric S.p.A /PRO40MD/ 4 Alternatörlü
PROJE İÇERİĞİ:
Turkcell Mahmutbey NDC lokasyonunda kullanılmak üzere, 2 adet 1250 kVA prime çıkış gücündeki, jeneratörlerin temini, mevcut alt yapı ile şebekenin jeneratör transfer sistemine entegrasyonu.
TEKNIK ÖZELLIKLERI:
Komple jeneratör seti ISO 9001 ve CE kalite güvence belgesini içeren, 2 adet ARK- B 1400 modeli, ANSI, NEC, ISO, IEEE ve NEMA’ nın uygulanabilir standartlarına göre dizayn edilmis olup, ISO8528, uluslararası spesifikasyonları karsılamaktadır. Dizel jeneratör setlerinde, yüksek çevre sıcaklıgı gibi extrem durumlar göz önünde bulundurularak, sogutma derecesi 50 C°
olarak ayarlanmıstır. Yakıt sistemi, alanın kısıtlı ve dar olması sebebi ile mevcut yere uygun konumda adaptasyonu yapılmıstır. Eski pano kaldırılarak, yerine yeni teknolojik sisteme sahip pano yerlestirilmis ve bu islemler, enerjinin kesilmemesi ve dolayısı ile iletisimin kopmaması adına, sistem çalısırken yapılmıstır. Jeneratörlerin konumlandırılacagı alanın oldukça dar
olmasından dolayı, bir kaç kez fizibilite çalısması yapılmıs ve yaklasık olarak 10 ton, 2 adet jeneratör, alana indirilmistir. Tüm bu süreçler, sıkı is güvenligi kurallarınca yapılmıs ve tüm
prosedürlere imtina ile uyulmustur.

 
PROJE YERİ:
Turkcell Sögütözü Veri Merkezi

JENERATÖR MODELI:
2 adet ARK M 2250 Modeli,
Mitsubishi Motors / S16R-PTAA2
STAMFORD / PI734F Alternatörlü


PROJE IÇERIGI:
Turkcell Sögütözü Veri Merkezi lokasyonunda kullanılmak üzere 2 adet prime 2000 kVA Prime çıkıs gücündeki süper sessiz ses izolasyonlu dıs ortam özelliginde muhteviyatında minimum 3,000 LT kapasiteli günlük yakıt tankı, kabinli jeneratörlerin, sebeke- jeneratör transfer ünitelerinin temini, 1 adet çift cidarlı yer üstü özelliklerine sahip 10.000 LT yakıt tankı+ yedekli yakıt tankı sistemini kapsamaktadır. 

TEKNIK ÖZELLIKLER
Komple jeneratör seti ISO 9001 ve CE kalite güvence belgesini içeren, 2 adet ARK- M 2250 modeli için, korozyona dayanıklı olması için üzerine ISO 12944 standartlarını karsılayan C5M normunda özel gri ve sarı uygulaması yapılmıstır. Dizel jeneratör setlerinde, yüksek çevre sıcaklıgı gibi extrem durumlar göz önünde bulundurularak, sogutma derecesi 50 C° olarak ayarlanmıstır Yakıt filtresi tam akısı filtre edebilen ve kolay degisebilen özelliktedir. Elektronik tip governör kullanılmıstır. Sistem güvenirligini yüksek tutmak için yedekli güç niteliginde tasarlanmıs olan jeneratörlerde, gürültü önleyici bir takım önlemler alınmıs, ses seviyesi en aza düsürülmüstür. Tüm uygulamalar, sıkı is güvenligi kurallarınca yapılmıs ve tüm prosedürlere imtina ile uyulmus olup, belirtilen teslim tarihinde jeneratörler teslim edilmistir.