Orta Gerilim Jeneratörler Geri

ORTA GERİLİM JENERATÖRLER

Orta Gerilimde  veya Yüksek Gerilimde güç üretimi, genellikle güç oranının, Alçak gerilim deki akımın pratik sınırları aşmasına neden olduğu durumlarda kullanılır.
Bu pratik anlamda, sistem kapasitesi 4000 amper veya daha fazla olduğunda olur. Ayrıca, gücün jeneratör grubundan önemli uzaklıkta olan noktalara dağıtılması da istenebilir.

Orta Gerilim uygulaması için yaygın olarak düşünülen ekipmanların iyi bir uygulaması 2.5 MVA'nın üstünde nominal tek jeneratör ve 2 MVA'nın üstünde nominal paralel jeneratörlerdir.

Orta gerilim  alternatörler yaklaşık 1000 kW'dan daha düşük bir oranda ekonomik açıdan pratik değildirler. 1000 kW'dan daha düşük seviyelerde,

muhtemelen, kademeli bir transformatör ile düşük voltajlı bir makinenin kullanımının göz önünde bulundurulması istenir.

Bir Orta  Gerilim veya Yüksek Gerilim  kurulumu tasarlarken, bu sistemlerle öngörülen daha yüksek güvenlik önlemleri seviyesi nedeniyle sistemi çalıştıran personelin eğitimine ve yeterliliğine dikkat edilmelidir.

Orta gerilim alternatörünün kullanıldığı jeneratör sistemlerinde;

  • İletim kayıpları ve gerilim düşümü azaltılır,
  • Dağıtım sisteminin verimi artırılır,
  • Kurulum ve bakim maliyetleri düşürülür.
  • Hantallaşan kablolara ihtiyaç kalmadığı için, hem görüntü bozulmamış olur, hem de güvenliğin artırılması sağlanır.

Arken bu gibi teknik alt yapı ve mühendislik gereken projeleri ciddiyetle ele almaktadır. Projelendirme aşamasında ancak detaylı analiz ve değerlendirmeleri yapılmasından sonra geçilmektedir. Orta gerilim jeneratörlere örnek olarak; halen mükemmel şekilde çalışmakta olan, İstanbul Anadolu Yakası Adalet Sarayı’nda kullanılan şebeke enerjisine yedek güç kaynağı olarak, otomatik çalışan, ses yalıtımlı kabinli,  toplamda prime 8000  kVA 10000 Volt senkron dizel jeneratör  setlerimiz verilebilir.

Orta gerilim jeneratör proje örneği için tıklayınız.